KONTAKT
Kontakt_e-triathlonista.pl
Infolinia 
530 400 486
mail_e-triathlonista.pl
Napisz do nas 
sklep@e-triathlonista.pl

godziny_e-triathlonisa.pl
Godziny pracy 
poniedziałek - sobota
7:00 -21:00Czego NIE kupować przed pierwszym startem w triathlonie?

Pianka, rower szosowy, rower triathlonowy, buty triathlonowe, buty do biegania, buty do biegania w terenie, buty do biegania po bieżni, kask, strój triathlonowy, czepek neoprenowy, mierniki mocy, liczniki… Możemy tak wyliczać w nieskończoność. Triathlon, pomimo, że jest młodą dyscypliną rozwinął się na tyle, że ilość sprzętu oraz jego rodzaje dostępne na rynku powodują, że osoby początkujące mogą mieć spory problem na samym starcie. Mianowicie, co trzeba kupić? Czego kupować nie warto? Na co zwrócić uwagę, a co jest nieistotne? Trenując triathlon poświęcamy cały swój czas na doskonalenie techniki, zwiększanie wytrzymałości i poprawianie wyników a wszelkie oszczędności przeznaczamy na zaopatrzenie się w rzeczy, które pomogą nam te cele osiągać. Zaczynając swoją przygodę z triathlonem warto zwrócić uwagę na to co nam w triathlonie NIE będzie potrzebne na samym początku.

1. Pianka triathlonowa

Wydawało by się że pianka to podstawowy element każdego triathlonisty. Odpowiedź brzmi: i tak i nie. Owszem pianka pływacka na pewnym etapie zabawy w triathlon jest po prostu niezbędna. Natomiast jeżeli jest to nasz pierwszy start w triathlonie, pianka triathlonowa nie jest niezbędna. Pływanie jest paradoksalnie najtrudniejszym etapem podczas zawodów triathlonowych i osoby, które nie miały do czynienia z pływaniem wcześniej, jeżeli nie doskonaliły techniki (a pamiętajmy, że zdecydowania większość triathlonistów to byli kolarze oraz maratończycy, nie pływacy) skupią się głównie na tym aby pokonać dystans. W takiej sytuacji kupowanie pianki triathlonowej nie ma sensu. Jeżeli startujemy w zawodach, w których pianka jest wymagana, możemy skorzystać z oferty wypożyczalni pianek lub pożyczyć od znajomego. Naprawdę NIE warto kupować pianki na swój pierwszy start w triathlonie.

2. Rower triathlonowy

Podobna sytuacja jak w przypadku pianki triathlonowej. Nie warto na starcie kupować roweru wartego co najmniej kilkanaście tysięcy, jeżeli nie mamy pewności że nie jest to nasz ostatni start w triathlonie. Kupno roweru triathlonowego jest bardzo dużym wydatkiem, a tak naprawdę całkowicie nie potrzebnym. Etap kolarski możemy pokonać na dowolnym rowerze: czy to będzie rower szosowy, rower górski, rower trekingowy czy nawet rower, którym na co dzień dojeżdżamy do pracy. Rower możemy również wypożyczyć na czas zawodów – takich usług pojawia się coraz więcej. Podczas naszego pierwszego startu powinniśmy się skupić przede wszystkim na pokonaniu dystansu. Paradoksalnie, kupno roweru triathlonowego może nas od tego celu odwieść.

3. Profesjonalny Strój triathlonowy

Podkreślamy tutaj, że chodzi o profesjonalny strój triathlonowy, a nie strój triathlonowy w ogóle. Podobnie jak w przypadku pianki pływackiej, profesjonalny strój triathlonowy renomowanych producentów takich jak Zerod, Sailfish czy Tyr to wydatek co najmniej kilkuset złotych. Jeżeli to będzie nasz ostatni start w triathlonie (a tego nigdy nie wiadomo) to będzie to wydatek całkowicie zbędny. Dodatkowo należy mieć na uwadze, że stroje triathlonowe posiadają mniejszą wkładkę i jazda na rowerze może być uciążliwa. Zdecydowanie lepiej będzie zakupić dobrej jakości spodenki rowerowe z szeroką wkładką + odpowiedni strój do biegania. Stracimy nieco czasu w strefie zmian, ale będzie nam wygodniej i nie wydamy setek złotych na samym starcie.

4. Aerodynamiczne....

W miejsce kropek możemy wstawić w zasadzie dowolny sprzęt. Obecnie na rynku dostępne są: aerodynamiczne bidony, aerodynamiczne koła, aerodynamiczne kaski, aerodynamiczne koszulki.. Podobnie jak w przypadku pianek triathlonowych oraz rowerów triathlonowych, na pewnym etapie naszej przygody z triathlonem osprzęt triathlonowy aero będzie potrzebny. Ale na pewno nie na samym starcie. Po pierwsze jest to sporty wydatek, który znacznie uszczupli nasz budżet. Zdecydowanie lepiej przeznaczyć te pieniądze np. Profesjonalny plan treningowy. Po drugie, aby móc w pełni wykorzystać plusy jakie daje nam sprzęt aerodynamiczny w triathlonie należy mieć wypracowaną technikę jazdy na rowerze oraz technikę biegania. Bez odpowiedniej techniki i doświadczenia, korzystanie ze sprzętu aerodynamicznego mija się z celem.

5. Profesjonalny sprzęt elektroniczny

Mamy tu na myśli zarówno profesjonalne zegarki typu Multisport jak i czujniki kadencji czy komputery rowerowe. Na starcie w zupełności sprawdzi się standardowy zegarek fitness lub nawet opaska sportowa. Dla osób rozpoczynających swoją przygodę z triathlonem takie urządzenie jak opaska fitness będzie zapewniać nam wszystko co na tym etapie jest potrzebne, czyli przede wszystkim będziemy mogli rejestrować dystans i tętno. Podstawowa opaska fitness czy zegarek eksportowy będzie na bieżąco informować nas o tempie oraz strefie tętna. Zaawansowane zegarki do triathlonu typu Multisport są zdecydowanie bardzie rozbudowane funkcje, ale podstawowa różnica polega w na tym, że zegarek do triathlonu typu Multisport dużo łatwiej przełącza się pomiędzy trybami. Funkcja ta oczywiście, przydatna przede wszystkim podczas zawodów triathlonowych. Jeżeli to nasz pierwszy start, to tak naprawdę nie warto inwestować większej sumy pieniędzy w zaawansowany zegarek Multisport.

Akceptuję
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.